1/2001
WIECZÓR POEZJI JERZEGO G. MILEWSKIEGO

Mimo konkurencyjnej imprezy w Szkole Muzycznej na frekwencję nie można było narzekać

Spotkanie z poetą z Mochowa, Jerzym Grzegorzem Milewskim, odbyło się 22 lutego w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Okazją do spotkania stało się wydanie staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej debiutanckiego tomiku wierszy Milewskiego pt. "Mochowskie dzieci". Wyboru wierszy dokonała i posłowiem opatrzyła Bogumiła Dumowska, na co dzień nauczycielka języka polskiego w sierpeckim Liceum Ogólnokształcącym, ale tym razem prezes Towarzystwa Edukacyjnego "Być w Europie". Rysunkami tomik opatrzył Leszek Mroczyński. Tomik nie ujrzałby światła dziennego, gdyby nie pieniądze, które na druk i oprawę przydzielił Zarząd Gminy Mochowo, dając tym samym wyraz głębokiego zrozumienia dla potrzeby wspierania i promowania miejscowych talentów literackich.

Jerzy Milewski ujął zebranych swym dowcipem, błyskotliwością wypowiedzi, prawdą przekazu. Mówił o swojej drodze do poezji, która wynika z jego osobistego doświadczenia. Wiersze Milewskiego mówią o jego przywiązaniu do ziemi i głębokim zrozumieniu istoty chłopskości. Jego erotyki wzruszają delikatnością obrazowania. Milewski zaskakuje, kiedy uderza w strunę narodową, która u niego dźwięczy bardzo czysto. Z całą pewnością "Mochowskie dzieci" nie są zbiorem wierszy prowincjonalnego twórcy. Prowadząca wieczór Bogumiła Dumowska powiedziała: "Nie zajmowałabym się wierszami Milewskiego, gdyby naprawdę nie były wartościowe." Wiele pochwał z jej ust padło pod adresem Ryszarda Sutego, który swym zainteresowaniem wierszami Milewskiego zdołał zarazić ją samą jak i pozostałych członków redakcji "Rozmaitości Sierpeckich."

Jerzy Milewski po spotkaniu długo podpisywał swoją pierwszą książkę, którą uczestnicy spotkania otrzymali od organizatorów w prezencie. Pozytywna aura wytworzona podczas wieczoru autorskiego przedłużyła się na spotkanie towarzyskie. Przewodnicząca przybyłej na spotkanie delegacji mochowskiej, wicewójt Krystyna Sobieszek, powiedziała: "Przyjechaliśmy do Sierpca pełni obaw, a czujemy się, jakbyśmy byli tutaj jedną rodziną."

Zainteresowanych tomikiem wierszy J. G. Milewskiego odsyłamy do księgarni "Bonus" i "Zosia".

Zdzisław Dumowski