1/2001
Harcerskie Kolędowanie

Zwyczaj śpiewania kolęd, czyli pieśni związanych ze świętem Bożego Narodzenia rozpowszechnił się w Polsce wraz z wyprowadzeniem kalendarza rzymsko-katolickiego. Pierwsze zapisy melodii i tekstów kolęd pochodzą z XV i XVI w. Jednakże rozkwit twórczości kolędowej nastąpił w XVII i XVIII w., gdy powstały pastorałki a w kolędach pojawiły się elementy folkloru krakowskiego i mazowieckiego wraz ze swojskimi, miłymi dla ucha rytmami mazurka, krakowiaka, poloneza. Obecnie powstają nowe kolędy nawiązujące do problemów współczesności. Zarówno te stare jak i nowe, wszystkie najpiękniejsze, rozbrzmiewały w czasie tegorocznego Hufcowego Sierpeckiego Kolędowania w dniu 12 stycznia, jak i w poprzednich latach w świetlicy browaru. W tym roku miało ono jednak bardziej niż zwykle uroczysty charakter, ponieważ odbywało się już po raz dziesiąty. Przy tej okazji warto więc wspomnieć że w czasie minionych lat w kolędowaniu wzięło udział 3500 uczestników. W bieżącym roku było ich 558 w tym najmłodszych dzieci - zuchów i z klas 0 - 240. Poczynając od 1992r. kolędowały zuchy i harcerze z Bożewa, zuchy z OPP z Sierpca, zespół "Uśmieszki" ze Szkoły Podstawowej nr 2, harcerze z Suska, Gójska, grupy szkolno-harcerskie ze Szkoły Podstawowej nr. 3 i dwie grupy przedszkolne (Przedszkole nr.3 i nr 1). Zapoczątkowała swój udział młodzież z gimnazjów w Sierpcu, Gozdowie, Susku, Szczutowie, Rościszewie i z Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu.

Część uczestników traktowała kolędowanie jako udział w tradycji wspólnego śpiewania kolęd i zabawy przy choince. Inni zaprezentowali bardzo starannie dobrany repertuar i piękne wykonanie przy akompaniamencie muzyka-profesjonalisty. Była to grupa wywodząca się ze szkół, w których na etatach pracują nauczyciele muzyki. Szczególnie podbili serca słuchaczy tacy wykonawcy jak: siedmioletnia Kasia Majorowska z Bledzewa, śpiewająca przy akompaniamencie mamy kolędę "Cicha noc", Paulina Raczyńska uczennica kl. III ze Szczutowa, która śpiewała kolędę "Gdy Śliczna Panna" oraz Karolina Wiśniewska uczennica kl. III Szkoły Podstawowej nr 3, która zaprezentowała kolędę "Święty, święty uśmiechnięty". Honoru chłopców bronili wspaniale prezentujący się bracia Waśkiewiczowie ze Szkoły Podstawowej w Goleszynie. Jeden z nich - Marek śpiewający kolędę "Cicha noc nad Palestyną" dysponuje wyjątkowo pięknym głosem.

Znaczna grupa dzieci i młodzieży przyjęła zaproszenie na koncert w kościele św. Maksymiliana w dniu 14 stycznia. Były zuchy z I PSP, zuchy z Bożewa , solistka - zuch z Bledzewa, harcerze z Rościszewa, dzieci z Borkowa Kościelnego, solistka ze Szczutowa, gimnazjaliści z Sierpca i Szczutowa, młodzież z LO, grupa parafialna z Goleszyna oraz bracia Waśkiewiczowie.

Jubileuszowe Sierpeckie Kolędowanie przygotowali hm. Hanna Kowalska i hm. Marek Iwiński, imprezą kierowały hm. Dorota Cendrowska i hm. Grażyna Krawczyńska.

W niedzielę, po Mszy Św. zebrali się sponsorzy, władze powiatu i miasta oraz instruktorzy którym wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Każdy uczestnik otrzymał też drobny upominek. Było to możliwe dzięki sponsorom, a zwłaszcza Browarowi, który od początku patronował kolędowaniu. Stałymi od dziesięciu lat przyjaciółmi harcerzy były takie zakłady jak : Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, "Empegek", Fundacja Sierpc 2000, Rustikal. Sporadycznie Wspierali tę imprezę także inni. Wszystkim należy się ogromna wdzięczność, bo inwestowanie w młodych to działanie najbardziej opłacalne, a o walorach oddziaływania wychowawczego które niesie ruch harcerski nie ma powodu dyskutować, gdyż to sprawa oczywista.

Halina Giżyńska-Burakowska