1/2001
Festiwal Sportów Wodnych w Sierpcu

Najlepszy pływak na sierpeckim besenie - Kuba Kluskiewicz prezentuje medale zdobyte w Niemczech i Anglii

W dniach 15-17 grudnia 2000 na krytej pływalni przy Liceum Ogólnokształcącym odbył się Festiwal Sportów Wodnych. Były to zawody pływackie dla młodzieży urodzonej w latach 1986 i 87, oraz turniej piłki wodnej na kajakach - polo. Rozegrano po siedem konkurencji pływackich dla dziewcząt i chłopców. Zawodnicy reprezentowali kluby Polonia Warszawa, Jagiellonka Płock, Wodnik Radom, Delfin Toruń, MKS MDK Warszawa, UKS Delfin Legionowo. Organizatorem Festiwalu była Federacja Sport Dla Wszystkich.

O imprezie powiedzieli:

Rafał Perl - sędzia główny zawodów pływackich, prezes klubu UKS Delfin Legionowo - bardzo ładny obiekt tu macie. Nowoczesny, miły, dobrze zbudowany w szczegółach, np. nie powstaje tutaj fala po skokach do wody co utrudniałoby pływanie. To zasługa tego niskiego krawężnika przy bandzie, nadmiar wody przelewa się i nie wraca falą na środek niecki. Nawet w kolorystyce sprzyja zawodnikom. Dobra organizacja imprezy, chciałoby się tu wracać. Dobra atmosfera do uzyskiwania wyników, bicia rekordów.

Jerzy Potentas - dyrektor Biura Zarządu Krajowego Zrzeszenia Sport Dla Wszystkich - basen, jak basen, nic mu nie można zarzucić, przydała by się jeszcze zjeżdżalnia, to by przyciągnęło większą liczbę osób chcących tylko rekreacji. Program naszej Federacji to poprawa aktywności fizycznej Polaków. Sport wszystkich dzieci, nasze hasło - w tym przypadku propagowanie pływania, ma na celu zapobieżenie bezsensownej śmierci wielu ludzi na wodzie, jak się na wodzie zachować bezpiecznie, np. w kajaku. Na wodzie nie ma pajacowania. Żywiołu nie można lekceważyć. Dlatego promujemy nową dyscyplinę kajak - polo. Ta impreza jest finansowana przez UKFiS. Ludzie z miasta na basen przyjdą albo nie przyjdą. Basen jest przez nas wynajęty i płacimy za cały dzień, jest to czysty zysk dla basenu. Spotkamy się tu za rok i jest to zasługa Jakuba Grodzickiego z miejscowego TKKF, które występowało od dawna aby tę imprezę zrobić w Sierpcu.

Grzegorz Samecki - trener Jagiellonki Płock - basen macie rewelacyjny nie to nasza Podolanka, które jest raczej do celów rekreacyjnych. Macie szybki basen i dobry do uprawiania sportu pływackiego na dobrym poziomie. Możecie dogonić i mieć lepsze wyniki niż Jagiellonka. Powinniście w Sierpcu zacząć od szkolnictwa, od naboru młodzieży, powiedzmy, do klas o rozszerzonym profilu wychowania sportowego, powinien to być klub sportowy powiązany ze szkołą, tak aby dzieci siedmio-, ośmioletnie, były objęte fachowa opieką i wyniki sportowe za kilka lat przyjdą same.

Piotr Piotrowski - spiker zawodów, trener Polonii Warszawa - celem tej imprezy jest popularyzacja sportów wodnych, troska o zdrowie i bezpieczeństwo, stąd też pokazy ratownictwa wodnego i płetwo nurkowania. Państwo inwestując w zdrowie młodzieży, mniej wyda pieniędzy na leczenie kiedy ci ludzie dorosną. Macie tu w Sierpcu doskonałego zawodnika Kubę Kluskiewicza, którego przykład powinien zachęcić wielu innych do uprawiania pływania. Wasz basen jest ładny, jest duża przestrzeń, jest miejsce dla kibiców, wygodne szatnie i całe zaplecze. Wasz basen jest szybki. To nie tylko kwestia dobrej techniki wykonania inwestycji, to także sprawa przyjaznej atmosfery, tutaj chce się pływać. Tutaj chce się bić rekordy. Dowodem dzisiejsze wyniki. Może to nawet gatunek wody. Ja pracuję na pływalniach starych, wybudowanych tuż po wojnie. Zazdroszczę wam tego basenu. Zdecydowanie. Brawo dla gospodarzy tego miasta. Pływanie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, począwszy od prawidłowego rozwoju tkanki mięśniowej i kręgosłupa do hartowania organizmu. Dziecko które pływa ma czym się pochwalić. Lekarz stwierdzający wady postawy zaleci basen jako terapię. Pływać rekreacyjnie należy dwa trzy razy w tygodniu. Zawodnicy, dzieci w trzeciej, czwartej klasie winny pływać jedną godzinę dziennie. Miasto powinno sprzyjać rozwojowi takiego sportu, to będzie z korzyścią dla reklamy miasta. Macie się czym pochwalić. Niemcy postawili na zdrowie całego społeczeństwa dlatego wejście na pływalnie dla dziecka w Niemczech jest bardzo tanie i nie ogranicza się czasu pobytu na basenie. Uwzględniając siłę nabywczą zarobków, cena biletu na basen dla dziecka w Sierpcu wynosiłaby 0,60 zł. Mają dzięki temu zdrowe społeczeństwo, które mniej choruje, lepiej pracuje, więcej zarabia, jest bogatsze i może płacić większe podatki.

Strona finansowa imprezy wygląda bardzo korzystnie. Zapłata za wynajęcie basenu przez Federację, niemal trzykrotnie przewyższa wpływy jakie osiągnięto by przy normalnej eksploatacji sobotnio niedzielnej, gdy pływaliby Sierpczanie. Jednocześnie trzeba nadmienić iż ewenementem na skalę krajową jest podległość basenu Starostwu. Wszędzie w Polsce baseny są miejskie, nie powiatowe. Według opinii kręgów dobrze poinformowanych, taka zależność jest niekorzystna dla pływalni. Jej sytuacja finansowa byłby lepsza, gdyby basen nie był zależny od powiatu.

Jeszcze jeden wniosek. Trybuny, widownia na basenie w dniach trwania imprezy wiała pustką, pomimo iż wstęp był wolny. Sierpczanie wolą spędzać czas przed telewizorem narzekając, że w mieście się nic nie dzieje.

Ryszard Suty