1/2001
Z NOTATNIKA DETEKTYWA


OBYWATELSKA POSTAWA

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego sprawca usiłował dokonać kradzieży towarów ze sklepu przy ul. Piastowskiej. Po wyłamaniu drzwi dostał się do środka i wtedy został zauważony przez przechodnia. Który zawiadomił policjantów. Sprawcę zatrzymano na gorącym uczynku.

BOMBOWO W SĄDZIE

W dniu 11 stycznia o godz. 15.50 oficer dyżurny Policji poinformowany został telefonicznie przez nieznaną osobę o podłożeniu w budynku Sądu Rejonowego w Sierpcu ładunku wybuchowego. Bomba miała eksplodować o godz. 18.00. Ta informacja postawiła na nogi sierpeckich stróżów prawa. Trzeba było ewakuować pracowników Sądu i petentów. Policyjni pirotechnicy przeszukali cały budynek i nie znaleźli ładunku wybuchowego.

DYDAKTYCZNI WŁAMYWACZE

W okresie od 12 do 15 stycznia nieznani sprawcy dokonali kradzieży z włamaniem do warsztatów szkolnych w Zespole Szkół nr 1 ul. Armii Krajowej. Przecięli przewody instalacji alarmowej i weszli do pomieszczenia ślusarni. Skradli dwie szlifierki o łącznej wartości 2000 złotych.

CHCIAŁ SIEDZIEĆ I SŁUCHAĆ

W nocy z 12 na 13 stycznia nieznany sprawca włamał się do fiata 126p, który stał na niestrzeżonym parkingu przy ul. Jana Pawła. Sprawca dokonał kradzieży przedniego prawego siedzenia i kompletu głośników. Właściciel ocenił straty na około 300 złotych.

PRZEPADŁ BEZ ŚLADU

W dniu 16 stycznia w samo południe doszło do zuchwałego włamania i kradzieży opla corsy. Samochód stał na niestrzeżonym parkingu przy placu Chopina. Starty wynoszą około 10000 zł.

NA GOŚCINNYCH WYSTĘPACH

W dniu 17 stycznia około godz. 17.30 na ulicy Jana Pawła II młody mężczyzna w sposób zuchwały przechodzącej kobiecie wyrwał torebkę, w której znajdowały się dokumenty i pieniądze w kwocie 400 złotych. Widząc to, przypadkowy przechodzień udał się za nim w pościg. Zatrzymał sprawcę i przekazał policjantom. Sprawca kradzieży pochodzi z gminy Szczutowo.

STUDNIÓWKOWY HORROR

Zdenerwowanie i popsuty humor. Tak można krótko powiedzieć o właścicielach 3 samochodów osobowych, w których dokonano kradzieży z włamaniem. W dniu 20 stycznia w czasie trwania studniówki w zespole Szkół nr 2 nieznani sprawcy włamali się do dwóch fiatów 126p i jednego BMW. Skradli radioodtwarzacze, ładowarkę do telefonu komórkowego i zestawy głośnikowe. Łączna suma strat oszacowana została na kwotę 1900 zł.

KRADŁ AŻ WPADŁ

Sierpeccy policjanci ustalili sprawcę kradzieży rowerów i włamań do piwnic. Okazał się nim mieszkaniec z ulicy Wyzwolenia. Teraz czeka go sprawa w sądzie.

UWAGA NA MAŁOLATA

Od dłuższego czasu mieszkańcy miasta coraz częściej zaskakiwani są kradzieżami w sytuacjach, gdy ich zupełnie się nie spodziewają. Kradzież dotyczy praktycznie wszystkiego i wszędzie tam, gdzie się tylko daje. Nikogo się nie oszczędza i niczym nie gardzi. Łupem małoletnich złodziei padają pieniądze, torebki, rowery i dokumenty. Często ich obecność w mieszkaniach czy biurach jest niezauważalna. W stosunku do ludzi są mili, grzeczni i elokwentni. Nie wzbudzają podejrzeń. Wyglądają jak przysłowiowe "aniołki".

Policjanci ustalili nieletniego, który w dniu 17 stycznia miedzy godziną 17.00 a 18.00 z niezamkniętego mieszkania na osiedlu Jana Pawła II zabrał w celu przywłaszczenia pozostawioną w przedpokoju torebkę o wartości 250 zł. Teraz ustalane są jego powiązania z ewentualną serią zgłoszonych dotychczas kradzieży.

POTURBOWANY ROWERZYSTA

W dniu 12 stycznia o godz. 16.00 w Sierpcu na skrzyżowaniu ulicy Dworcowej i Konstytucji 3 Maja doszło do wypadku drogowego. Kierujący osobowym volkswagenem, wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu rowerzyście. Rowerzysta ze złamanym obojczykiem znalazł się w szpitalu.

I PASAŻEROWIE FIATA 126p

W dniu 13 stycznia we wsi Gorzewo gmina Sierpc kierujący fiatem 126p, wjeżdżając nim z drogi gruntowej, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu fordowi sierra. Doszło do wypadku, w którym pasażerowie "malucha" doznali licznych obrażeń ciała i zostali przewiezieni do szpitala. Policjanci ustalili, że kierowca fiata był nietrzeźwy.

ŚMIERĆ W PŁOMIENIACH

W dniu 25 stycznia w godzinach dopołudniowych we wsi Szczechowo w gminie Szczutowo z nieustalonych dotąd przyczyn doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Śmierć w płomieniach poniosły 3 osoby w wieku 84, 54 i 42 lat. Prowadzone są czynności mające na celu wyjaśnienie okoliczności i przyczyn powstania pożaru.

NA ZEBRZE

W dniu 25 stycznia około godz. 17.30 na ulicy Piastowskiej kierujący oplem astra nie zachował należytych środków bezpieczeństwa i uderzył w przechodzącą na pasach kobietę. Z poważnymi urazami ciała poszkodowana przewieziona została do szpitala.

SKOK PO SMAKOŁYKI

W dniu 26 stycznia o godz. 23.50 do Centrum Kultury przy ul. Kilińskiego dwóch sprawców dokonało kradzieży z włamaniem. Wynieśli artykuły spożywcze przygotowane na organizowana imprezę. Spłoszeni przez dozorcę, rzucili się do ucieczki. Policjanci zatrzymali ich w bezpośrednim pościgu.

SUMA WYPADKÓW

W styczniu w Powiecie Sierpeckim policjanci odnotowali 31 kolizji i 5 wypadków drogowych, w tym jeden ze skutkiem śmiertelnym. Zatrzymano 12 osób w areszcie do wytrzeźwienia.

Na podstawie informacji z KPP w Sierpcu
Opracował ADAM STANISŁAW ZIELIŃSKI