4/2001
ALFABET SIERPECKICH ULIC

Ul. Artyleryjska (Nazwa pochodzi od słowa "artyleria" - rodzaj wojsk, gdzie podstawą uzbrojenia są działa; także dla uhonorowania artylerzystów).

Ul. Artyleryjska

Na osiedlu Włóki w niewielkim zespole ulic, nazwami nawiązujących do rodzaju sił zbrojnych. Powstała w latach 70 ubiegłego wieku. Nawierzchnia ulicy asfaltowa, obecnie uszkodzona w wyniku przeprowadzonej kanalizacji. Po obu stronach chodniki z płyt cementowych, oddzielone od posesji pasami zieleni. Zabudowana ładnymi przeważnie domkami jednorodzinnymi ze starannie utrzymanymi ogródkami. Jeden punkt usługowy (sprzedaż mebli) w prywatnym budynku. Dużo zieleni na posesjach. Miła i spokojna uliczka.

Ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Poeta, żołnierz AK, zginął w Powstaniu Warszawskim. 1921 - 1944).

Ul. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ulica za Szkołą Podstawową nr 3, powstała na terenie dawnych ogrodów w latach 80 ubiegłego wieku. Jest jedną z nietypowych ulic w Sierpcu. Według planów powinna łączyć ulicę Żeromskiego z ulicą Narutowicza. W rzeczywistości pierwsza część ulicy zaczyna się stromym podjazdem od ulicy Żeromskiego i kończy przy boisku szkolnym. Druga część zaczyna się od boiska szkolnego i łączy się z ulicą Nałkowskiej. Aktualnie są to dwie odrębne ulice. Nawierzchnia ulicy asfaltowa z chodnikami z polbruku; posiada wodę, gaz i kanalizację, zabudowana domkami jednorodzinnymi. Jako ciekawostkę przytoczę fakt, że patronowi ulicy Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu udzielał ślubu w Warszawie ksiądz Ludomir Lissowski (1888-1972), który po wojnie był proboszczem w Sierpcu i mieszkał przy ulicy Konstytucji 3 Maja.

Ul. Batalionów Chłopskich (Konspiracyjna polska chłopska organizacja wojskowa z czasów II wojny światowej. IX 1940-III 1945)

Ul. Batalionów Chłopskich

Znajduje się w nowym osiedlu w północnej części miasta, za klasztorem, w zespole ulic nawiązujących do organizacji wojskowych z czasów II wojny światowej. Ulica bardzo szeroka o nieutwardzonej nawierzchni. Zabudowana po stronie nieparzystej domkami jednorodzinnymi i budynkami gospodarczymi. Po stronie parzystej zabudowane dwie działki. Posesje posiadają "ciekawą" numerację. Po stronie nieparzystej numeracja zaczyna się od nr l, 3 i 5, a następnie przechodzi w nr 8 do 14, Na ulicy tej wybudował dom i mieszkał były poseł i autor książki o Sierpcu pod tytułem: "Sanktuarium Matki Boskiej ", znany działacz stowarzyszenia "PAX", Ziemowit Gawski.

Ul. Stefana Batorego (Książe siedmiogrodzki, a następnie Król Polski w latach 1575-1586. 1533-1586).

Ul. Stefana Batorego

Ulica na osiedlu Jagiełły, o gruntownej nawierzchni, w zespole ulic o nazwach nawiązujących do wybitnych postaci z historii Polski. Zabudowana niejednolitymi domkami jednorodzinnymi. Podobna do innych ulic na tym osiedlu, jednak różni się tym od innych, że kończy się placem przylegającym do ulicy Zawiszy Czarnego. Przy ulicy znajdują się trzy punkty usługowe: instalowania kotłów gazowych i dwa zakłady mechaniczno - blacharskie pojazdów samochodowych.

Ul. Józefa Bema (Generał, polski i węgierski bohater narodowy. 1794-1850)

Ul. Józefa Bema

Długa ulica na peryferiach osiedla Włoki. Na planach rosyjskich z końca XIX wieku zaznaczony jest fragment drogi bez nazwy, który pokrywa się z przebiegiem obecnej ulicy Bema. Dlatego można uważać, że w innej formie ulica ta istniała już przed stu laty. Już przed II wojną światową posiadała obecną nazwę. Obecnie ulica rozpoczyna się od ulicy Kilińskiego, przekracza szosę warszawską i dochodzi do granic miasta, gdzie zmienia się w drogę gruntową prowadzącą do wsi Borkowo Wielkie. Ulica o nawierzchni asfaltowej z chodnikiem po stronie parzystej. Zabudowana domkami jednorodzinnymi i budynkami gospodarczymi. Ulicą Kościuszki podzielona na dwie części. Przy ulicy znajduje się 10 punktów usługowych. Z instytucji znajduje się tu siedziba Leśnictwa Sierpc. Obecnie na ulicy prowadzone są prace związane z położeniem kanalizacji. W części za ulicą Kościuszki znajduje się ciekawy drewniany budynek. Część między ul. Kilińskiego a ul. Kościuszki jest niemal uliczką rodzinną Przybyłowskich, co najmniej 4 posesje należą do członków tej rodziny (tu mieści się też pracownia plastyczno - reklamowa Katarzyny Przybyłowskiej).

Edward Paweł Gąsiorowski