4/2000
List otwarty

Sierpc, 25 sierpnia 2000r.

Szanowni Panowie:
Stanisław Majchrzak
Przewodniczący Rady Miejskiej
w Sierpcu
Marek Kośmider
Burmistrz Sierpca

W zdecydowanej większości miast znaczna część ich ulic nosi nazwiska osób zasłużonych dla danego miasta, lub wybitnych ludzi związanych z nim miejscem urodzenia. Np.: w Olsztynie lub Płocku wszystkie ulice nowych, wielkich osiedli noszą nazwiska zasłużonych obywateli (także z niedalekiej przeszłości).

Pod tym względem Sierpc stanowi wyjątek - chyba niezbyt chlubny. Tylko jedna ulica (Braci Tułodzieckich) przypomina swą nazwą wybitnych ludzi zasłużonych dla naszego miasta.

Nazwa ulicy to nie tylko formalny szczegół adresowy. Odpowiednio dobrana może stanowić także łącznik między teraźniejszością i przeszłością, przypominać o wkładzie ludzi wywodzących się z naszej "małej ojczyzny" do dorobku całego kraju, być cennym narzędziem krzewienia patriotyzmu lokalnego. Wg naszej opinii, co najmniej kilkanaście osób wywodzących się z Sierpca lub Ziemi Sierpeckiej zasługuje na uhonorowanie nazwami ulic; m.in. (wymieniamy w kolejności chronologicznej):

  1. Feliks z Sierpca (zm. 1573r.) - wybitny lekarz, profesor Akademii Krakowskiej, uczestnik głośnych dysput naukowych swego czasu, autor książki: " O masowej zarazie przestroga i nauka" (wyd. w Krakowie w 1564r.)

  2. Bartosz (Bartłomiej) Paprocki (ok. 1543 - 1614r.) - urodzony w Paprockiej Woli, parafia Sierpc, wybitny historyk, heraldyk i pisarz, którego utwory tłumaczone były na kilka języków. Dłuższy czas mieszkał w Czechach i obecny jest również w historii literatury i nauki tego kraju. Żonaty był z kasztelanką sierpecką - Jadwigą Kossobudzką.

  3. Jan Zawidzki (1866 - 1928r.) - urodzony w majątku Włóki k/Sierpca. Wybitny uczony - chemik, redaktor i działacz państwowy. Był m.in. rektorem Politechniki Warszawskiej (1918) i kierownikiem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (1924).

  4. Wacław Gurbski - rejent sierpecki, niezmordowany działacz społeczny, przez ponad 30 lat "mózg i dusza" inicjatyw obywatelskich i kulturalno - oświatowych w Sierpcu. Był m.in. w 1906r. inicjatorem i prezesem Koła Polskiej Macierzy Szkolnej w Sierpcu (pierwsze szkoły z polskim językiem nauczania powstania Gimnazjum w Sierpcu), prezesem Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego (od 1908), członkiem Gubernialnego Komitetu Obywatelskiego w Płocku (1914), pierwszym burmistrzem Sierpca po odzyskaniu niepodległości (1918) i przewodniczącym Rady Miejskiej Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w 1920r.. Bardzo zasłużony dla rozwoju gospodarczego miasta, m.in. przewodniczący Rady Nadzorczej Towarzystwa Drobnego Kredytu w Sierpcu (1901) i Rady Nadzorczej Spółdzielni "Zgoda" (1921). W latach 1927 - 1928 pobudował dom w Wymyślinie (dziś ul. Staszica), stanowiący obecnie jeden z cenniejszych zabytków budownictwa w Sierpcu. Represjonowany przez Niemców w czasie I i II wojny światowej.

  5. Stefan Gołębiowski (1900 - 1991) - urodzony i zmarły w Bieżuniu wybitny poeta, pedagog i działacz społeczny, inicjator powstania Liceum Ogólnokształcącego i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.

  6. Tadeusz Paciorkiewicz (1916 - 1998) - urodzony w Sierpcu wybitny kompozytor i pedagog, w latach 1969 - 1972 rektor Akademii Muzycznej w Warszawie.

Są to nazwiska przykładowe, rejestr osób o podobnej randze i zasługach jest znacznie dłuższy.

Mamy nadzieję, że weźmiecie Panowie pod uwagę nasze sugestie i zainteresujecie nimi radnych miejskich.

Z poważaniem

Redakcja "Sierpeckich Rozmaitości"