3/2001
Z DNIA NA DZIEŃ
Kwiecień - Czerwiec

4-9.IV. Grupa radnych miejskich z Sierpca, z burmistrzem Markiem Kośmidrem na czele, przebywała w hiszpańskim miasteczku San Pedro del Pinatar (Asturia) współpracującym z Sierpcem (delegacja hiszpańska wizytowała Sierpc w marcu).

25.IV. Rada miejska zdecydowaną przewagą głosów (15 "za", 5 "przeciw") ustaliła absolutorium dla Zarządu Miejskiego za rok 2000.

26.IV. Eliminacje rejonowe konkursu recytatorskiego pod hasłem: "Pięknie być człowiekiem (organizowanego przez Książnicę Płocką i Miejski Dom Kultury w Płocku). Wzięło w nich udział 36 dzieci z Sierpca i Gozdowa. Pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach zdobyli: Marta Kokoszczyńska i Magdalena Chojnacka.

26.IV. Jeszcze pełniejsza była akceptacja Rady Powiatu dla Zarządu Powiatowego (starostwa) - tu 19 "za", 5 wstrzymujących się od głosu.

27.IV. W Zespole Szkół nr 1 odbyły się eliminacje miejskie Konkursu Recytatorskiego "Księga nad Księgami - recytujemy biblię". Do etapu regionalnego zakwalifikowało się 9 uczestników, w tym 5 z Liceum Ogólnokształcącego i 4 z ZS nr 1. Najwyżej Jury oceniło Sylwię Lewandowską z ZS nr 1 i Martę Majewską z LO.

3.V. W rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja (1791 r.) władze miejskie i powiatowe zorganizowały imprezę patriotyczną. Program typowy: msza w farze, złożenie wieńców pod pomnikiem katyńskim, akademia w Domu Kultury z przemówieniami przewodniczących Rad (Stanisław Nastałek i Stanisław Majchrzak) oraz programem artystycznym przygotowanym przez Zespół Szkół nr 2.

7.V. Sierpc odwiedziła grupa 5 biznesmenów z Hong-Kongu (Chiny) badająca możliwości inwestowania na Mazowszu (z inicjatywy posła Mariusza Ambroziaka). Interesuje ich produkcja i montaż sprzętu elektronicznego przeznaczonego na rynki zachodnioeuropejskie.

9.V. Pierwsza spartakiada samorządowa w Sierpcu na stadionie sportowym. M.in. w meczu piłki nożnej drużyna Starostwa Powiatowego pokonała po dogrywce drużynę Urzędu Miejskiego 2:1.

12.V. Walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze ogródków działkowych im. M. Konopnickiej w Sierpcu. Prezesem wybrano Władysława Gąsiorowskiego.

17.V. Na stadionie miejskim odbyły się zawody lekkoatletyczne o Memoriał im. Ryszarda Bramczewskiego - z udziałem około 300 zawodników (młodzież szkolna). Wyniki nie zadowalają - wydaje się, że złotym wiekiem lekkoatletyki sierpeckiej były lata 70-te.

19.V. W auli Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu odbyło się II Forum Gospodarcze (tym razem w formie konferencji), zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania drobnej wytwórczości i posła Mariusza Ambroziaka.

24.V. Nakładem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej ukazała się książka Jana Burakowskiego "Kronika Sierpca i Ziemi Sierpeckiej". Jej wydanie wsparło finansowo 11 instytucji i firm oraz 2 sponsorów prywatnych. Zawartość książki (kalendarium wydarzeń, bibliografia, mapki) wzbogacają fotogramy zabytków Sierpca autorstwa Jacka Stankiewicza.

25.V. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu otrzymała, po dwuletnich staraniach, certyfikat jakości ISO 9002 - przyznawany przez Brytyjski Instytut Normalizacji (BSI) - na swoje wyroby (sery dojrzewające, twarogi, masło, mleko spożywcze, śmietanę i maślankę).

26.V. Finał konkursu recytatorskiego pod hasłem: "Pięknie być człowiekiem" w Płocku. Z sierpeckich uczestników nagrodzono trzech: w I grupie wiekowej - Michała Pytlarczyka (Ośrodek Pracy Pozaszkolnej - wyróżnienie), w II grupie - Magdę Chojnacką (SP nr 3 - wyróżnienie), w III grupie - Martę Szybińską (SP nr 2 - II miejsce).

30.V. Rada Miejska w Sierpcu nadała nowej uliczce w osiedlu nr 1 (w rejonie ul. Powstańców) nazwę "Sielska". Zgodnie z tradycją: miła ale niewiele mówiąca.

30.V. Ukazał się album "Sierpecka szkoła w starej fotografii" wydany nakładem autorki, Teresy Pawłowskiej, przy wsparciu finansowym 17 firm sierpeckich i Fundacji "Sierpc 2000". Zawartość książki uzupełniają dokumenty dotyczące rodziny Pawłowskich i poezje Autorki.

31.V. Staraniem Ryszarda Sutego odbyło się w Borkowie kolejne spotkanie pod hasłem "Poezja w Starym Młynie" - z udziałem młodych i starszych poetów sierpeckich i innych miłośników poezji.

V. Szpital sierpecki uzyskał, na zasadzie darowizny, specjalistyczną aparaturę medyczną z Niemiec (aparaty do USG, RTG, operacji i diagnoz)

V. Na ulicach Sierpca pojawiło się 90 pojemników umożliwiających segregowanie śmieci (z napisami: "papier", "plastyk", "szkło").

3.VI. W Płońsku odbyły się prawybory Platformy Obywatelskiej dla okręgu płocko - ciechanowskiego, w których dobre 3 miejsce zajął Witold Lorek, nauczyciel i radny powiatowy z Sierpca. Wyniki jednak unieważniono z uwagi na nieścisłości (więcej oddanych kart do głosowania niż głosujących).

6.VI. W siedzibie Zarządu Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Sierpcu odbyła się dyskusja dotycząca problemów cukrzycy, z udziałem aktywistów Stowarzyszenia z Konina, Płocka i Sierpca.

9.VI. Licealiada i Juwenalia w Sierpcu - z udziałem wszystkich szkół średnich w mieście. Po zbiórce na Placu Chopina, uczniowie przemaszerowali przed Urząd Miejski, gdzie otrzymali z rąk burmistrza klucze do miasta. Następnie na stadionie sportowym szkoły prezentowały swoje programy artystyczne.

10.VI. Jubileusz 25-lecia kapłaństwa obchodził proboszcz parafii Goleszyn - ks. kanonik Andrzej Zakrzewski (także dociekliwy i niezmordowany kronikarz Goleszyna). O ks. Zakrzewskim pisaliśmy w n-rze 1 na 2001 r. "S.R.".

11.VI. W telewizji kablowej w Sierpcu starosta Paweł M. Ambor odczytał oświadczenie grupy radnych powiatowych protestujące przeciw "zatuszowaniom i insynuacjom" podawanym w cyklu artykułów Pawła Kaźmierczaka pt.: "Sierpeckie Eldorado" w "Nowym Tygodniku Płockim", Oświadczenie podpisali, poza P. Amborem m.in. Marek Kośmider i Stanisław Nastałek.

11. VI. Obchody 90-lecia ZHP w pałacu prezydenckim w Warszawie. Z rąk Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego najwyższe wyróżnienie dla przyjaciół harcerstwa - laskę skautową „Niezawodny Przyjaciel” otrzymali, m.in., Krystyna i Hubert Szczepkowie z Sierpca.

14.VI. Zmarł ks. kanonik Romuald Jaworski, w latach 1963-1973 wikary w Sierpcu, oddelegowany przez kurię biskupią w Płocku do opieki nad klasztorem.

15.VI. Zjazd Absolwentów rocznika 1971 Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu.

16.VI. Wśród kandydatów na posłów do sejmu z ramienia ZSL-u w okręgu płocko - ciechanowskim znalazł się również rolnik z Wilczogóry k/ Sierpca - Zenobiusz Tybuszewski

19.VI. Prezes Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych, ofiarował Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej komputer.

24.VI. W Turzy Małej k/ Brudzenia odsłonięto tablicę poświęconą Janowi Gniazdowskiemu (1889-1918) nauczycielowi, członkowi POW i Pogotowia Bojowego PPS rozstrzelanego przez Niemców wyrokiem sądu polowego 18 października 1918 r. Jan Gniazdowski urodził się w Wilczogórze k/ Sierpca.

VI. Miejska Biblioteka Publiczna w Sierpcu i Koło Przyjaciół Biblioteki ogłosiły konkurs plastyczny dla dzieci pt."Miejsce, które kocham". Prace można składać do końca 2001r.

VI. Ukazał się komplet pocztówek upamiętniających plenery malarskie organizowane w sierpeckim skansenie w ostatnich latach przez Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Płocku.

VI. W końcu 2003 roku przywrócona zostanie prawdopodobnie osobowa komunikacja kolejowa na trasie Sierpc - Płock po modernizacji i elektryfikacji linii.

J.B.