1,2/2003
Niecodzienna urozystość

Zdjęcie zbiorowe z uroczystości Jubileuszu 100-lecia p. Stefana Kępczyńskiego

Z okazji jubileuszu Stulecia Pana Stefana Kępczyńskiego, w rocznicę urodzin 2 września 2002 r. odbyło się uroczyste spotkanie w ulubionym Jego mieszkaniu. Udział w nim wzięli: starosta powiatu sierpeckiego p. Paweł Ambor, burmistrz miasta Sierpca p. Marek Kośmider, przewodniczący Rady Miasta p. Stanisław Majchrzak, zastępca prezydenta miasta Płocka p. Ewa Pietrzak, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Płocku p. płk Ryszard Gruza, prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Płocku płk w st. spocz. Antoni Jelec, prezes miejscowego koła ZKRPiBWP p. Ryszard Bojanowski, sekretarz Starostwa Powiatowego p. Zuzanna Samul, wiceprzewodnicząca Rady Miasta p. Marzanna Perzyńska, z-ca burmistrza Ryszard Michalik, przedstawicielki ZUS Sierpc oraz córka i syn Jubilata.

W tym szczęśliwym dniu został mianowany na stopień por. WP w st. spoczynku przez kom. WKU Płock. Drugim miłym akcentem była dekoracja Jubilata odznaką "Za zasługi dla ZKRPiBWP" czego dokonał prezes ZO ZKRPiBWP - Ryszard Bojanowski.

Zebrani złożyli Jubilatowi gratulacje na dalsze lata spokojnego życia, z okazji nominacji i odznaczenia podziękowali za zasługi w bojach i pracy społecznej oraz wręczyli wiązanki kwiatów i upominki. Odśpiewali "200 lat".

Stefan Kępczyński ur. 02.09.1902 r. w Piastowie, gm. Białyszewo (obecnie pow. Sierpc) w rodzinie rolnika. Szkołę podstawową ukończył w Bledzewie. Od chwili powstania Gimnazjum w Sierpcu kontynuował w nim naukę. Był to rok 1916.

W 1920 r. w Sierpcu zgłosił się na ochotnika do zorganizowanego 206 pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego. Po jego rozbiciu w zaciętych walkach z wrogiem został wcielony do 6 pułku Piechoty Legionów. Po przeszkoleniu przez żołnierzy gen. Józefa Hallera w Pleszewie, skierowany został na front. Walczył dzielnie, odważnie i skutecznie na linii frontu od Torunia po Nieszawę, Włocławek, Płock. Następnie front kierował się na Kijów.

Największe boje stoczył w obronie Płocka. Na cmentarzu garnizonowym spoczywa tam ok. 200 jego współtowarzyszy obrońców i bohaterów, którzy w zaciętych bojach z bolszewikami w walce o niepodległość oddali swe życie. W grudniu 1920 r. został zwolniony do cywila celem kontynuowania dalszej edukacji w Męskim Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Płocku. Po ukończeniu tej uczelni powołano go celem uzupełnienia służby wojskowej w Pomiechówku. Tam poznał swą przyszłą żonę, z którą zawarł związek małżeński w 1926 r. W 1927 r. przeniósł się do Pabianic i podjął pracę w Urzędzie Pocztowo-Telekomunikacyjnym, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej. Podczas okupacji mieszkał u brata Mariana w Piastowie i prowadził tam tajne nauczanie z narażaniem życia.

Po ukończeniu wojny był organizatorem placówek pocztowych na terenie byłego powiatu sierpeckiego. W latach 1953 - 1957 sprawował funkcję przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Sierpcu. Od 1957 r. pracował w Spółdzielni Inwalidów w Sierpcu, skąd odszedł na emeryturę. Jest najstarszym kombatantem naszego Koła. Posiada odznaczenia: "Krzyż za Wojnę Obronną 1918-1920" oraz odznakę "Za zasługi dla ZKRPiBWP"

Mirosław Hińcz