1,2/2003
Mazowieckie spotkania z książką w Bibliotece Miejskiej w Sierpcu

Spotkanie autorskie z popularną pisarką Marią Nurowską.

Organizatorem tej wielkiej imprezy bibliotecznej w sierpeckiej książnicy był Samorząd Województwa Mazowieckiego, Biblioteka m. st. Warszawy; Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, Władze miasta Sierpca oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sierpcu. Była to kolejna świetnie zorganizowana impreza tej placówki bibliotecznej. 15 i 16 listopada MBP odwiedziło ok. 500 osób. Były to dzieci ze szkół podstawowych, młodzież szkól średnich, pracownicy bibliotek szkolnych ze wszystkich szkół sierpeckich, bibliotekarze bibliotek powiatu sierpeckiego, oraz zaproszeni goście (elita kulturalna m. Sierpca).

Po przywitaniu wszystkich gości i osób zaproszonych przez Panią dyrektor Marię Wiśniewską, w imieniu Wojewody Mazowieckiego Leszka Mizielińskiego głos zabrał kierownik Oddziału Biura Dyrektora Generalnego Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego - Pan Dariusz Reczek, który pogratulował organizatorom i przekazał słowa uznania za działania prowadzące do aktywizacji kulturalnej mieszkańców naszego miasta. Wiceprzewodniczący III kadencji, radny Kazimierz Czermiński w krótkich ale ciepłych słowach podsumował rolę Biblioteki Miejskiej w sierpeckim środowisku i dokonał uroczystego otwarcia Mazowieckich Spotkań z Książką w Sierpcu.

Jako pierwsza wystąpiła Pani profesor Jadwiga Kołodziejska - jeden z największych autorytetów współczesnego bibliotekoznawstwa. Wygłosiła ona bardzo interesujący odczyt pt.: "Biblioteka publiczna w środowisku lokalnym". Dyrektor MBP w Sierpcu nawiązując do odczytu Pani profesor zapoznała słuchaczy z tym, co na dzisiaj reprezentuje sierpecka książnica.

Wszystkie imprezy odbywały się wśród scenerii dwóch jakże atrakcyjnych wystaw. Pierwsza z nich to wystawa przygotowana przez Bibliotekę Warszawską: "Książka wczoraj, dziś, jutro". Wprowadzenie do tej wystawy przedstawiła Pani dyrektor Biblioteki m. St. Warszawy, Janina Jagielska. Autorem drugiej wystawy jako elementu lokalnego towarzyszącemu Mazowieckim Dniom jest dyrektor MBP Maria Wiśniewska - Ekspozycja liczy 26 uroczych prac wykonanych haftem.

Kolejną częścią imprezy był pokaz archeologiczny dawnych technik piśmienniczych, który zaprezentowała Klara Kościelecka z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Pokaz nawiązywał do eksponowanej wystawy dokumentującej proces zapisu myśli ludzkiej: od tabliczek poprzez zwój kodeks aż do wydawnictw multimedialnych.

W prawdziwie lirycznym nastroju odbyło się spotkanie z poetką z Litwy Panią Marią Łotocką. W spotkaniu wzięła udział młodzież - uczestnicy konkursów literackich organizowanych przez MBP. Szczególną aktywnością poetycką wyróżnili się uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu.

Wieczorem, tego samego dnia z czytelnikami spotkała się długo oczekiwana, najpopularniejsza obecnie autorka literatury kobiecej ,Pani Maria Nurowska. Zgromadziła ona dużą liczbę słuchaczy. Zdecydowanie dominowały kobiety, adresatki pisarki, której pasją jest psychologia kobiety, ponieważ, jak powiedziała w jednym z wywiadów, "mężczyźni są do siebie podobni; bardzo łatwo ich rozszyfrować".

Następnego dnia, w sobotę 16 listopada Mazowieckie Dni rozpoczęły się konkursami dla dzieci, które mogły sprawdzić swoją znajomość literatury bohaterów książek, popularnych pisarzy i tytuły książek. Pani Maria Kulik z Uniwersytetu Warszawskiego wraz z dziećmi, czytelnikami MBP przedstawiła propozycję pedagogiki zabawy na podstawie znanych książek. Była to wielka atrakcja zarówno dla najmłodszych czytelników jak i dla nauczycieli biorących udział w spotkaniu. Finałem pedagogiki zabawy z książką było puszczanie ogromnego batona sprzed gmachu Biblioteki, przez grupę 50 uczestników imprezy.

Prawdziwą ucztę duchową sprawiła młodzieży i dorosłym najpopularniejsza autorka tejże literatury Pani Marta Fox. O jej mądrości zawartej w napisanych książkach niech świadczy przesłanie autorki :"W ukończonym właśnie cyklu powieści opowiadam o pierwszej miłości, czyli o najważniejszym doświadczeniu, które oby dla każdego z Was stało się źródłem wiary w to, że miłość istnieje i że nie umiera. Możliwe, że odchodzi, ale po to tylko, by odrodzić się doroślej, mniej zachłannie, bardziej tolerancyjnie i cierpliwie w innym związku. Oby więc to doświadczenie otworzyło Was do ludzi i do świata, w którym przyjdzie się zmagać z niejednym problemem." Podczas spotkania z Martą Fox padło bardzo wiele pytań od młodzieżowej publiczności, na które odpowiadała ta ciepła, urocza osoba jaką jest pisarka Marta Fox.

Wszystkim imprezom Mazowieckich Spotkań z Książką towarzyszyły kiermasze taniej książki przygotowane przez firmy warszawskie. Przez całe dwa dni były one bardzo oblegane przez mieszkańców naszego miasta, którzy chętnie nabywali po rzeczywiście niskiej cenie encyklopedie, albumy, słowniki , literaturę piękną oraz nagrania muzyczne.

- To dla mnie oraz pracowników duże wyróżnienie "że nasza Biblioteka została wybrana do zorganizowania tej wielkiej imprezy. Otrzymaliśmy dużo ciepłych słów oraz gratulacji i podziękowań ze strony odbiorców naszych kulturalnych propozycji, na które składał się program imprezy.

Sądzę, że Mazowieckie Spotkania z Książką są właściwą promocją naszego miasta i spełniły swój cel dostarczając naszym czytelnikom i sympatykom, mieszkańcom naszego miasta niezapomnianych doznań estetycznych .

Maria Wiśniewska



MARTA FOX Urodzona w 1952 r. Polonistka, teatrolog, krytyk, poetka i prozaik, laureatka nagród literackich; od powieści Batoniki always miękkie jak deszczówka (1994) wydała cztery książki dla nastolatków. Pisze prozę rodzinną, lecz nowoczesną, nasyconą realiami i językiem współczesności, ukazując zmieniony, bardziej partnerski model rodziny; otwarcie mówi o seksie. Od początku jest bardzo dobrze przyjmowana zarówno przez czytelników, jak i krytykę.


MARIA NUROWSKA urodziła się w 1944 we wsi Okółek w Suwalskiem; ukończyła filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim; debiutowała w 1974 r. na łamach miesięcznika "Literatura". Książki Marii Nurowskiej bez wątpienia wiele zawdzięczają fascynującej biografii ich autorki, wnuczki arystokraty, właściciela pałacu w Homlu, córki legionisty i żołnierki AK, późniejszej żarliwej komunistki i niezwykłej kobiety. Jej bohaterkami są kobiety nieprzeciętne, namiętne, wielkie miłośnice, którym nie są w stanie dotrzymać kroku ich partnerzy, uwikłani w politykę, w ideę, złamani ciśnieniem historii. Jest autorką m.in. powieści HISZPAŃSKIE OCZY, LISTY MIŁOŚCI, PANNY I WDOWY, PO TAMTEJ STRONIE ŚMIERĆ, KONTREDANS, POSTSCRIPTUM.