1/2001
"SEMPER MAGNA"
Grunwaldzka Harcerska Drużyna ze Szkoły nr 3 w Sierpcu

W Kościele Farnym a następnie przy Pomniku Katyńskim w dniu 11 listopada, podczas obchodów rocznicy odzyskania niepodległości, wśród tłumu delegacji, pocztów sztandarowych, gości, oficjeli, działaczy politycznych, samorządowych i obywateli Miasta, obok galowych strojów strażaków w orkiestrze z pięknymi dziewczętami-werblistkami w pierwszym rzędzie, wyróżniała się, zwracała na siebie uwagę jedna Drużyna Harcerska.

Zapytałem kim są, odpowiedzieli Semper Magna! Po czym zaprosili do harcówki w Szkole nr 3. Spotkaliśmy się tam dwa razy, na zwyczajnej zbiórce i wigilijnym opłatku połączonym z uroczystm wyświęceniem harcówki przez księdza Artura Ciubę z parafii Farnej. Także na ognisku w Skansenie na zakończeniu biegu o barwy i na światełku betlejemskim.

Mówi phm. Maciej Młynarczyk: - drużyna została założona 3 września 1994 r. przez pwd. Marcina Gawskiego, potem drużynowymi byli, hm. Danuta Żuławnik, mł. Michał Dumowski i pwd. Maja Łyzińska. Od kilku lat jesteśmy jedyną drużyną w Chorągwi Mazowieckiej, która co roku zdobywa tytuł "Drużyny Grunwaldzkiej". Już 6 razy zdobyliśmy ten Tytuł. Podczas Zlotu "Grunwald 2000" zorganizowaliśmy zajęcia związane z heraldyką. Robimy coroczne turnieje "O Kapeć Zefira" oraz "Miecze Dawida"- to takie turnieje średniowieczne, mieliśmy sukcesy na ogólnopolskim rajdzie "Sieczychy 1995" , uczestniczyliśmy w organizacji harcerskiej gry "Zefiry 98" oraz Rajdzie Hufcowym "Chaos 99". Braliśmy udział w rajdzie "Środkowopomorskim 2000" i w Złazie w Działdowie.

Drużyna liczy 25 osób działających w czterech zastępach. W minionym roku poza wymienionymi formami aktywności drużyna była na obozie letnim w Papierni koło Kościerzyny, brała udział w hufcowym forum funkcyjnych, zajęła pierwsze miejsce na "bajrajderkach" 7-8.X., zorganizowała rocznicowe święto utworzenia drużyny, uczestniczyła 3-4 XII w Sejmiku Drużyn Grunwaldzkich w Warszawie, brała udział w turnieju Mikołajkowym. To tylko niektóre formy działalności drużyny. W bieżącym roku pojadą na obóz letni na Kaszuby, będą realizować autorski program związany z funkcjonowaniem giełdy papierów wartościowych, zatytułowany "Makler", a na polach Grunwaldu w połowie lipca poprowadzą grę negocjacyjną dla całego Zlotu. Spotykają się co tydzień w podziemiach Szkoły nr 3, ciesząc się życzliwą sympatią i wsparciem dyrektora Józefa Ziemkiewicza. Prowadzą bardzo interesującą kronikę z niezliczoną ilością fotografii. Obecnie wyposażyli swoją harcówkę w prawdziwe średniowieczne dekoracje podarowane im przez Telewizję Warszawa. Gratisowy transport pokaźnych rozmiarów wystroju wnętrz, podarował im prezes Zbigniew Charzyński z Mleczarni. A przy okazji odbioru piętnastowiecznych akcesoriów zaprzyjaźnili się z Robertem Janowskim, którego namawili do koncertu w Sierpcu. Ciągle poszukują nowych znajomości i interesujących osób. Spotkali się ze "Starym Sierpczaninem"- doktorem Antonim Jankowskim, autorem wielu publikacji, wierszy i wspomnień o przedwojennym Sierpcu.

Wśród najaktywniejszych harcerzy należy wymienić ćwika Dawida Witkowskiego, ćwika Kamila Wiewiórowskiego i ćwika Marka Zenknera.

Na przestrzeni ostatnich lat z szeregów "Semper Magna", wielu harcerzy zasiliło inne sierpeckie drużyny takie jak "Cichociemni", "Pomyłka" oraz "Semper Invicta". Tą ostatnią prowadzi drużynowa przewodnik Dorota Powierska studentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i drużyna także aspiruje do Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.

Pytam o atmosferę ich pracy na rajdach, obozach. Mówi Krzysztof Niepytalski:

- Pod Grunwaldem było tak: na środku placu apelowego, rota mazowieckich łuczników w strojach średniowiecznych wyjmuje z kołczanów strzały z prawdziwymi bełtami i szyje z łuków do słomianych tarcz a jej dowódca przy pomocy mikrofonu bezprzewodowego objaśnia przygodnym gapiom na czym polega kunszt łuczniczy. Albo w innym miejscu druhna w stroju damy dworu Władysława Jagiełły, odkłada na chwilę gęśliczki i zasiada przed komputerem i robi skład gazetki zlotowej. Wielki Książę Litewski - Witold, w kolczudze i szyszaku, dzierżąc dwuręczny miecz jak Jurand ze Spychowa, rozmawia jednocześnie przez telefon komórkowy z dowódcą straży pożarnej i kierowcą pogotowia ratunkowego. Spotykamy tam skautów z Anglii, Litwy, Francji, Białorusi, Niemiec, Szwecji, Węgier. Jest tam przemieszanie tradycji i historii ze współczesnością i trzecim tysiącleciem, rycerskiej legendy z magnetyzmem internetu.

3. Sierpecka Grunwaldzka Drużyna Harcerska "SEMPER MAGNA" im. Bohaterów Grunwaldu ma w sobie coś niezwykłego. Może to tęsknota za dawną wielkością naszego Państwa, może aura Zawiszy Czarnego i innych bohaterów pól bitewnych, może rozbudzenie wyobraźni mistrzowskim pędzlem Jana Matejki a może duch Sienkiewiczowskich powieści wskrzesza zapał i wolę aktywnego działania?

Ryszard Suty